Természettudományos élménypedagógiai programkínálat és természettudományos élményközpont fejlesztése Salgótarjánban
1. A projektünkről
A Pegazus Élményközpont épülete
2018-ban került kialakításra és átadásra a Pegazus Élményközpont Salgótarjánban, aminek a fejlesztését a Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület kezdeményezte az EFOP 3.3.6 – 17 – 2017 – 00026 pályázati program kidolgozásával. A pályázati projekt három fő részből ált:
Infrastrukturális beruházás, épületfelújítás
Élménypedagógiai estközök beszerzése
Szakmai élményprogramok kidolgozása
A megvalósult elemek biztosítják a program működtetését, ami három év alatt megközelítőleg 5000 gyermeknek nyújt élményt, tudást és ismeretet. A szer-vezet célja az élményközpont működtetése és fejlesztése, hogy hosszú ideig szolgálhassa a tudományos ismeretterjesztést, az élménypedagógiat Salgó-tarjánban.
2. Az épület felújítása, az élményközpont infrastrukturális fejlesztése
A Pegazus Élményközpont helyszíne a Salgótarján központjában található TIT székházban került kialakításra, így az épület ismét betöltheti a régi funkcióját, amivel a tudomány és az ismeretterjesztés egyik központjává vált a megyeszékhelyen. Az épületben két szinten kerültek kialakításra a különböző tematikus termek, interaktív terek, valamint a kisebb foglalkozások megvalósítására szolgáló szakköri szobák. Az épület egyidőben 50 fő fogadására alkalmas. Az első emeleten főként mechanikai játékokat tartalmazó tudományos élménytér, a második szinten egy előadóterem csillagászati planetáriummal, egy elektronikus szimulátorokat tartalmazó interaktív terem, a térségben egyedülálló minőségű VR – virtuális valóság élménytér, valamint egy optikai tapasztalatokat, kalandokat nyújtó tükrös terem került kialakításra. Az épület teljes funkciójában képes kiszolgálni az élményközpont feladatait, a kialakítás során megújult a teljes belső tér, a gépészeti rendszerek, a nyílászárók, a burkolatok. A felújítás sok-sok évre biztosítani fogja Salgótarján tudományos színfoltja-nak a működését a helyi gyerekek és felnőttek, valamint az idelátogató emberek számára.
A Pegazus Élményközpont pedagógiai elemei a Nemzeti Alaptanterv, a konzorciumban résztvevő szervezetek a Nógrád Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület (Salgótarján) és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (Budapest) tevékenységei által összegyűjtött tapasztalatok alapján, valamint az előzetes igényfelmérés eredményei szerint lettek elkészítve. Az igényfelmérés 33 Nógrád megyében található oktatási intézmény pedagógiai programjának felhasználásával történt. A kidolgozott élménypedagógiai program egy olyan zárt struktúrát alkotó és folyamatos megújításra alkalmas gyűjteménybe állt össze, ami alkalmas a folyamatos működtetésre és megfelelő motivációt fog jelenteni gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt a kipróbálásra, részvételre. A pályázatban kidolgozott foglalkozási formák és témák az élményközpont négyféle élményprogramját alkotják a következő csoportok szerint:
Az energia
Az élet
Az űrkutatás
Informatika és technika
Pálinkás Sándorné
a Nógrád Megyei Tudományos
Ismeretterjesztő Egyesület
elnöke
A Pegazus Élményközpont belső kialakításának eredményei